Inductee Name Maiden Class Year Year Inducted
H. Malcolm Baldrige   1940 2nd Hall Of Fame 10-5-00
Susan (Susie) Buffett Thompson 1950 1st Hall Of Fame 9-30-99
Barbara J. Coffey Waldron 1947 3rd Hall of Fame 10-11-01
Julius S. Conner   1950 4th Hall of Fame 10-3-02
James H. Costen   1949 4th Hall of Fame 10-3-02
Brenda Council Warren 1971 1st Hall Of Fame 9-30-99
Raymond (Rusty) M. Crossman 1966 5th Hall of Fame 10-2-03
Helen O. Douthy Wilkes 1935 3rd Hall of Fame 10-11-01
Margre Durham Henningson 1937 2nd Hall Of Fame 10-5-00
Barba J. Edwards   1947 2nd Hall Of Fame 10-5-00
Margaret R. Fischer   1924 3rd Hall of Fame 10-11-01
Henry Fonda   1923 1st Hall Of Fame 9-30-99
Vera Foster Chandler 1931 2nd Hall Of Fame 10-5-00
James W. Fous     2nd Hall Of Fame 10-5-00
Gary L. Gitnick   1956 4th Hall of Fame 10-3-02
Carlton B. Goodlett   1931 1st Hall Of Fame 9-30-99
Wynonie Harris     2nd Hall Of Fame 10-5-00
Inga Harris Swenson 1950 4th Hall of Fame 10-3-02
Fred Hawkins   1945 2nd Hall Of Fame 10-5-00
Alan J. Heeger   1953 3rd Hall of Fame 10-11-01
Jerome Hirschmann   1934 4th Hall of Fame 10-3-02
Peter J. Hoagland 1959 5th Hall of Fame 10-2-03
Gerald A. Hoberman 1954 5th Hall of Fame 10-2-03
Gunnar Horn   1931 2nd Hall Of Fame 10-5-00
Alexandra Hunt   1950 3rd Hall of Fame 10-11-01
Guinter (George) Kahn   1951 2nd Hall Of Fame 10-5-00
John F. Keenan     4th Hall of Fame 10-3-02
Peter Kiewit   1918 1st Hall Of Fame 9-30-99
Lawrence R. Klein   1938 1st Hall Of Fame 9-30-99
Saul A. Kripke   1958 1st Hall Of Fame 9-30-99
John F. Latenser 1940 5th Hall of Fame 10-2-03
Jack K. Lewis   1952 1st Hall Of Fame 9-30-99
Ann Mactier Dickinson 1940 4th Hall of Fame 10-3-02
Joseph G. Masters     1st Hall Of Fame 9-30-99
Dorothy McGuire   1934 2nd Hall Of Fame 10-5-00
Merrilee C. Miller Moshier 1966 4th Hall of Fame 10-3-02
Gaylord (Doc) E. Moller     3rd Hall of Fame 10-11-01
J. Arthur Nelson     1st Hall Of Fame 9-30-99
Ruth Norman   1944 4th Hall of Fame 10-3-02
Tillie L. Olsen Lerner 1929 2nd Hall Of Fame 10-5-00
Joseph M. Orduna   1966 2nd Hall Of Fame 10-5-00
Donald F. Othmer 1921 5th Hall of Fame 10-2-03
Dolores Owen Carlson 1936 5th Hall of Fame 10-2-03
Emmanuel P. Papadakis   1952 4th Hall of Fame 10-3-02
Richard W. Pfaff   1953 3rd Hall of Fame 10-11-01
Ruth H. Pilling   1926 2nd Hall Of Fame 10-5-00
Virginia Lee Pratt   1937 3rd Hall of Fame 10-11-01
Herbert (Herb) E. Reese   1947 4th Hall of Fame 10-3-02
Louis J. Rotella   1945 2nd Hall Of Fame 10-5-00
Gale E. Sayers   1961 1st Hall Of Fame 9-30-99
Jerald (Jerry) R. Schenken   1951 3rd Hall of Fame 10-11-01
Robert F. Schoultz   1942 3rd Hall of Fame 10-11-01
Phillip G. Schrager 1955 5th Hall of Fame 10-2-03
Robert M. Spire   1943 1st Hall Of Fame 9-30-99
Wilda Chue Stephenson 1939 5th Hall of Fame 10-2-03
Sara V. Taylor     1st Hall Of Fame 9-30-99
Gerald (Gerry) E. Thomas   1939 3rd Hall of Fame 10-11-01
Frank P. Tirro   1953 4th Hall of Fame 10-3-02
Jessie M. Towne   1892 1st Hall Of Fame 9-30-99
Howard D. Vann   1951 4th Hall of Fame 10-3-02
Rodney S. Wead   1953 1st Hall Of Fame 9-30-99
Howard L. Weinberg   1958 4th Hall of Fame 10-3-02
Adrian J. Westberg   1920 2nd Hall Of Fame 10-5-00
Edward Zorinsky   1945 2nd Hall Of Fame 10-5-00
Evelyn Zysman Adler 1926 5th Hall of Fame 10-2-03

 



Foundation | Alumni Association | Athletic Booster Club | Band Parents | JSPA | PEP | V.O.I.C.E.
  Last Updated: Sunday, August 15, 2020